U Tří růží
Staroměstský pivovar U Tří růží
Roku 1405 získává sládek Beneš várečné právo pro dům U Tří stříbrných růží a začíná tak psát jednu z nejdelších kapitol pivovarnictví na českém území.
V návaznosti na historickou tradici, kvalitu a výjimečnost malých měšťanských pivovarů byl tento historický dům zrekonstruován a uvnitř byl obnoven pivovar U Tří růží. Pro veřejnost byl pak zpřístupněn 4.5.2012.
Kombinace nejvyšších výrobních standardů, kvalitních surovin a tradičního pivovarského řemesla umožnila pivovaru U Tří růží získat status Klášterního pivovaru řádu dominikánů a nejlépe tak navázat na místní pivovarnickou tradici započatou před šesti sty lety sládkem Benešem.
Poprvé jsem pivovar U Tří růží navštívil se Šťopkou na Noci kostelů 1.6.2012, tedy necelý měsíc po jeho otevření. Zašli jsme sem rovnou z prohlídky kláštera sv.Jiljí, aniž bychom tušili, že je pivovar nějak s klášterem spjatý. Od té doby jsem zde byl již mnohokrát a Tři růže se staly jedním z mých nejoblíbenějších pivovarů. Konkurovat mu v Praze dokáže pouze Svatý Norbert na Strahově. Rád se sem na každý nový speciálek vracím, protože pan sládek Robert Maňák i jeho podsládek Ondra, to vaří skvěle!
Zdejší piva mají výbornou pitelnost a vynikající chuť ať už se jedná o stále uvařený světlý, tmavý a polotmavý ležák nebo různé speciály, jako červený vídeňský Vienna Red, různé svrchně kvašené pšenice, Klášterní speciály sv.Jiljí, novozélandský chmelený ležák, Dubový speciál a další. Za čtyři roky existence pivovaru jsme měli možnost ochutnat více než 50 druhů různých piv a vždy se těšíme, co nám zase naši sládci uvaří příště a i když novinky byly vzhledem k malému prostoru pivovaru omezeny, stále je se na co těšit.
Návštěvu minipivovaru vřele doporučuji, cena piv je sice hodně vysoká, ale chuť a kvalita stojí opravdu za to!
Kudy k pivovaru?
Hodnocení piv na Beerwebu: