Zámecký pivovar
Městský zámecký pivovar Oslavany
V novodobé historii se vařilo pivo v Oslavanském minipivovaru od roku 2004, ale v roce 2012 se provozní společnost odstěhovala do svého nového, většího, pivovaru do Bratčic i se sládkem Petrem Žákem. Celý rok 2013 stále vařili „Oslavanské zámecké“, ale v Bratčicích.
Městu Oslavany zůstaly na zámku jen prázdné sklepní prostory a proto zastupitelstvo města rozhodlo o vytvoření vlastní společnosti se 100% majetkovou účastí města. Vznikla na sklonku roku 2012 a prvním zaměstnancem se stal sládek Tomáš Darebný., která na konci podzimu 2013 uvařil v úplně novém minipivovaru první pivo. Čertovský speciál si odbyl křest na akci Čertovský zámek 7.12.2013 a poté postupně na pípách Zámecké restaurace nahradila naše, skutečně oslavanská piva, dovážená piva bratčická. Tím byl splněn cíl, vrátit vaření piva na oslavanský zámek a nabídnout návštěvníkům kvalitní, nefiltrované, spodně kvašené pivo v plném sortimentu, tedy desítku, dvanáctku a třináctku.
V současnosti dochází k určité dezorientaci příznivců pěnivého moku, které pivo je vlastně oslavanské? Jde o to, abychom kvalita zdejšího piva vstoupila do povědomí veřejnosti a že pivo, vařené sládkem Tomášem Darebným je skutečně oslavanské, uvařené na oslavanském renesančním zámku. Bude tak navázáno na historii vaření piva, která zde začala ve středověku.
Poprvé jsme společně s Alím a Míňou pivovar navštívili 2.6.2015. Všechna oslavanská piva: Opál, Jantar, Rubín i Morion se nám jevila jako dobře pitelná, zvláště pak ve srovnání s pivy z Bratčic. U pivovarů hold nezáleží na velikosti provozu a výstavu, ale na kvalitě vyrobeného piva a tím by se měli sládci i majitelé řídit.